دپارتمان تولید محتوا

محتوا

محتوای شما چه شکلی است؟ مهم‌ترین قسمت قبل از تولید محتوا انتخاب قالب محتوا است، زیرا پس از اینکه شما پیامتان را انتخاب و تصمیم به انتقال آن به مخاطب می‌گیرید باید درباره نحوه تولید محتوا تصمیم بگیرید؟
به طور کلی می‌‌توان نحوه تولید محتوا (یا همان قالب‌های تولید محتوا ) را به ۴ دسته اصلی تقسیم کرد :

  • تولید محتوای متنی
  • تولید محتوای صوتی
  • تولید محتوای ویدئوی
  • تولید محتوا تصویری

 

همواره محتوای متنی توانسته بیشترین اعتماد مخاطب را جلب کند. و همواره اگر دقت کنید خواهید فهمید خود ما نیز به محتوای متنی بیشترین اعتماد را داریم، به عنوان مثال مقالات پژوهشی در قالب نوشته منتشر می‌شوند. یا در بین مجموعه‌هایی که هم کتاب و هم فیلم آن‌ها موجود است، کتابشان بیشتر جنبه یادگیری و فیلم بیشتر جنبه سرگرمی را بخود می‌گیرد و به طور کلی نوشته حس اعتماد در ما برمی‌انگیزد. این محتوای متنی خود در فرمت‌های متفاوتی تولید می‌شود، از جمله آفلاین و آنلاین که در ادامه در بخش فرمت‌های محتوا به معرفی رایج‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. محتوای متنی کاربردهای متنوعی دارد، نظیر اطلاع رسانی، جمع‌آوری داده(از طریق پرسش‌نامه و…) اما :

اصلی‌ترین هدف تولید محتوا در فضای وب سئو یا بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو برای جذب مخاطب بیشتر است.

و البته نباید چشم بپوشیم که معایب زیر را را هم دارد :

در بسیاری از مواقع افراد حوصله مطالعه محتوای متنی را ندارند
نسبت به سایر قالب‌های محتوا نظیر ویدئو و تصویر، رنج مخاطب کمتری دارد.

 

محتوای صوتی

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های پادکست قابلیت اشتراک‌گذاری آن است که مخاطبان با استفاده از خوراک ایمیل­ها، وبلاگ و.. می‌توانند در جریان محتوای جدید قرار بگیرند. از مهم‌ترین معایب محتواهای صوتی نیز می‌توان به پرهزینه بودن استفاده به دلیل صرف پهنای باند بالا و از دست دادن مخاطبان به دلیل انتشار محرمانه محتوا اشاره کرد.

 

محتوا ویدیویی

اخیراً یکی از روندهای قابل‌توجه در رسانه‌های دیجیتال، تأکید بر تولید محتوای ویدئویی بوده است اما این مسئله که چرا بسیاری از صاحبان سرایه در حال استفاده از محتوای ویدئویی هستند باید موردبررسی قرار گیرد.بسیاری در این زمینه معتقدند که تغییر رویه به استفاده از محتوای ویدئویی به دلیل تغییر عادات رسانه است و این مسئله که مردم کمتر به تمایل خواندن کلمات دارند در این تغییر رویه بی‌تأثیر نیست.

 

نمایشگر ویدیو

محتوای ویدئویی دارای ویژگی‌های نظیر بالا بودن جنبه سرگرمی محتوای ویدئویی، امکان بالای جلب مخاطب و قابل بازبینی بودن است.

امروزه مدیران بازاریابی محتوا به‌خوبی می‌دانند که با چارچوب‌های مشخص‌شده ، بهترین موضوع برای تولید محتواهای ویدئویی، تهیه فیلم‌های آموزشی و توضیحی، مصاحبه‌های مسئولان، فیلم‌های بدون تاریخ انقضا همچون تهیه غذا و … و ویدئوهای تبلیغاتی است.

 

محتوا تصویری

بازاریابی محتوا بصری امروزه یکی از پرطرفدارترین محتواهای بازاریابی دیجیتال است و استفاده روزافزون از رسانه‌های اجتماعی بصری مانند فیس‌بوک، توییتر، لینک دین، پینترنست، اینستاگرام و … موجب شده تا صاحبان کسب و کار و بازاریابان دیجیتال آنلاین از این نوع محتوا استفاده فراوانی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند.

محتوای تصویری تأثیر به ارمغان می‌آورد به کمپین بازاریابی خود را آنلاین غیرقابل‌انکار است، بنابراین اگر شما یک کارآفرین یا تبلیغ‌کننده هستید و این استراتژی‌های بازاریابی آنلاین اعمال نشده است، دریغ نکنید.

از عوامل موفقیت محتواهای تصویری، این است که این نوع محتوا توجه‌ها را به خود جلب می‌کند و فرآیند تولید آن ساده‌تر بوده و یکنواختی محتواهای متنی را نیز ندارد. آمارها نشان می‌دهد که محتوای بصری 93 درصد ارتباطات انسانی را تشکیل داده است.

از دیگر مزایای محتواهای تصویری، امکان انتشار اطلاعات بیشتر در یک محتوای می‌باشد و استفاده از این نوع محتوا باعث افزایش دنبال کنندگان موضوع می‌شود